Dlaczego warto oddawać rzeczy na złomowisko?

Złomowiska przeżywają prawdziwy renesans. To nie tylko sposób na zarobienie pieniędzy, ale także ważne działanie proekologiczne. Co jeszcze warto wiedzieć o odpadach z metalu?

Ekonomia i ochrona środowiska

Wiele rzeczy, które nie nadają się dalszego użytku, a zawierają metale, można z powodzeniem sprzedać na złomie. Korzyści z takiego postępowania jest sporo.
Jeszcze do niedawna najważniejsze były pieniądze, jakie dostawano za surowce wtórne, dostarczone na złomowisko. Obecnie o wiele ważniejsza jest ochrona środowiska. Odpady, trafiając do skupów, nie zaśmiecają lasów i innych miejsc.
Co więcej, złom jest bardzo cennym surowcem wtórnym. Metale kolorowe, aluminium czy stal mogą być wykorzystane wielokrotnie, z korzyścią dla środowiska i finansów.

Co można oddawać do skupu?

W wielu domach, a także firmach można znaleźć sporo nieużywanych metalowych przedmiotów. Większość z powodzeniem można oddać na złomowisko jak Miliomet. Nadają się nie tylko typowo metalowe rzeczy, jak np. rower, ale i urządzenia elektroniczne, które zawierają metale szlachetne.
Najczęściej złom dzieli się na:

  • stalowy;
  • żeliwny;
  • metale kolorowe.
    Skupy przyjmują też zużyte samochody, akumulatory, części samochodowe, urządzenia AGD, sprzęt elektroniczny i elektryczny, uszkodzone narzędzia i wiele innych przedmiotów. Jeśli skup odbiera stare samochody, to można liczyć, że dostanie się w nim części samochodowe, o które ciężko w normalnej sprzedaży, czyli np. do aut już nieprodukowanych.

Przygotowanie do sprzedaży

Przed wizytą w skupie warto odpowiednio przygotować rzeczy, które są przeznaczone do sprzedaży. Złom trzeba posegregować. Wystarczy podzielić na żelazny i nieżelazny, choć dokładniejsza segregacja zwykle daje lepszą cenę. Za przedmioty z brązy, cyny czy miedzi można uzyskać całkiem niezłe kwoty.
Bardzo często skupy przyjmują także makulaturę i szkło. Jednak są rzeczy, których skupy złomu nie odbiorą. Do takich rzeczy należą przede wszystkim monety. Nie wolno także skupować części z trakcji kolejowej, znaków drogowych czy włazów do studzienek kanalizacyjnych.