W co warto zainwestować posiadane oszczędności?

Eksperci z dziedziny finansów od lat powtarzają, że pieniądze nie powinny być przechowywane w skarpecie, ani na koncie, ponieważ w ten sposób nie mają możliwości na pomnażanie się. Również lokata bankowa nie jest rozwiązaniem zbyt korzystnym – można na niej zyskać naprawdę niewiele, a często zobowiązuje do trzymania środków w banku przez kolejne lata. W jaki sposób warto więc inwestować posiadane pieniądze? Czy opłaca się kupić sztabki złota lub nieruchomość? A może lepszym rozwiązaniem jest zakup akcji lub obcych walut? Podpowiadamy.

Które rodzaje inwestycji są najbezpieczniejsze?

Nie ma co ukrywać – gromadząc oszczędności przez wiele lat, nie chcemy ich później stracić przez jedną głupią decyzję. Zbyt pochopnie poczyniona inwestycja może sprawić, że większość środków stracimy z dnia na dzień. Specjaliści do spraw finansów podkreślają, że zawsze bezpieczne jest skupowanie nieruchomości, ponieważ te zwykle zyskują na wartości. W szczególności dotyczy to mieszkań, które można później wynajmować lub po prostu sprzedawać z korzyścią. Jeśli nie ma takiej potrzeby, lepiej nie pozbywać się jednak nieruchomości. Wiele osób inwestuje również w złoto, wiedząc, że od lat utrzymuje ono swoją stabilną pozycję, a chwilowe wahania nie przyczyniają się do drastycznego spadku cen. Kiedy złoto bardzo idzie w górę, wówczas można rozważyć jego sprzedaż. Inwestowanie w waluty, akcje, obligacje, czy inne instrumenty finansowe wymaga już sporej wiedzy o rynku i jego zachowaniach i śledzenia na bieżąco tego, co aktualnie się dzieje. Nie posiadając takiej wiedzy, najlepiej skorzystać z pomocy eksperta.

Sztabki złota czy drogocenna biżuteria?

Chcąc zarabiać na złocie, ewidentnie warto zainwestować w sztabki. Dlaczego? Złota biżuteria kosztuje znacznie więcej, z uwagi na design, jej kształt i markę. W rezultacie, za samo złoto płacimy drożej, a chcąc na nim później zarabiać, trzeba je sprzedać jako złom u złotnika, w skupie złota, czy nawet w lombardzie. Złoto w sztabkach jest pewne i nie ma później problemów z tym, aby sprzedać je i uzyskać cenę rynkową.