Jak wybrać dobrego psychologa?

Psycholog jest specjalistą, który może pomóc w bardzo wielu różnorodnych problemach ze zdrowiem psychicznym. Jednak aby mieć pewność powodzenia terapii, istotne jest aby wybrać odpowiedniego specjalistę.

Wykształcenie czy doświadczenie?

Przed pierwszą wizytą u specjalisty z pewnością należy zweryfikować poziom jego wykształcenia i kwalifikacje. Nie zawsze bowiem sam dyplom ukończenia wyższej uczelni jest wystarczający, ale dana osoba spełniła się jako specjalista. Warto poszukać osób, które mają już pewne doświadczenia zawodowe, zwłaszcza w materii która jest ważna da pacjenta. Psycholog, który mówi, że pomoże każdemu raczej nie będzie dobrym fachowcem, o wiele lepiej znaleźć takiego, który ma nieco węższą specjalizację. Na pewno inaczej należy podchodzić do dzieci a inaczej do dorosłych, również inaczej pracuje się z parami małżeńskimi. Specjalista który ma węższą specjalizację daje szansę na uzyskanie lepszej pomocy.

Blisko czy daleko?

Dla wielu osób ważnym aspektem podczas wyboru psychologa jest również łatwy do niego dostęp. Wybierając profesjonalistę bliżej miejsca zamieszkania o wiele łatwiej będzie się z nim skontaktować w każdej chwili. Jest to korzystne zwłaszcza dla tych osób, które wiedzą, że mogą potrzebować pomocy nagle. Warto się jednak upewnić, czy wybrany fachowiec będzie dostępny dla swoich pacjentów również poza godzinami wyznaczonych wizyt. Niektórzy poza wyznaczonymi godzinami nie odbierają nawet telefonów, dlatego dla niektórych pacjentów nie będzie to dobre rozwiązanie.

Czy specjalista musi odpowiadać pacjentom?

Wybierając psychologa każdy powinien kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami i odczuciami. Jeśli po pierwszej wizycie pacjent będzie niezadowolony i będzie czuł się gorzej niż przed wizytą, powinien zweryfikować wybór specjalisty.

Podsumowując, najważniejsze kryteria wyboru dobrego specjalisty to między innymi:

  1. wykształcenie i doświadczenie
  2. specjalizacja
  3. dostępność dla pacjentów
  4. stosowane metody
  5. zadowolenie pacjentów z traktowania