Czym jest zarządzanie nieruchomościami i kiedy warto z niego skorzystać?

Zarządzanie nieruchomościami to zawód, który jak sama nazwa wskazuje, polega na umiejętnym zajmowaniu się konkretną nieruchomością. Chodzi o wszelkie działania, które mają na celu utrzymanie wyznaczonej nieruchomości w odpowiednio dobrym stanie. Zarządcy nieruchomości mają w praktyce pełne ręce roboty, jednak są ważnym ogniwem, szczególnie w nowoczesnych inwestycjach, które często mają spore problemy w pierwszych latach funkcjonowania. Sprawdźcie sami!

Kto może nam zaoferować zarządzanie nieruchomościami?

Samo zarządzanie nieruchomościami jest zawodem, który wykonują konkretne osoby, które są ukierunkowane właśnie w tym kierunku. Niemniej jednak, przepisy prawne od 2013 nie nakazują posiadania dodatkowych licencji do wykonywania tego zawodu. Oznacza to, że wszelkie zainteresowane osoby, które chcą zarządzać nieruchomością, mogą przystąpić do tego typu działalności. Niemniej jednak, obycie i znajomość tematu to w tym wypadku zupełna podstawa, ponieważ jeśli nie będziemy mieć obycia w temacie zarządzania nieruchomości, nasi klienci bardzo szybko zrezygnują z naszych usług.

Na całe szczęście, na rynku funkcjonują dziś same profesjonalne firmy, które zajmują się zarządzeniem nieruchomościami. Natomiast wszelkie wyniki współpracy z konkretnymi ludźmi, możemy znaleźć bez problemu w sieci. Opinie przy takich współpracach są bardzo merytoryczne, dlatego podczas sprawdzania każdej z nich, możemy liczyć na dawkę wiedzy, która da nam odpowiednio do myślenia.

Jaki jest zakres obowiązków zarządcy nieruchomości?

Warto poruszyć tą kwestię, ponieważ jest ona dość istotna dla obu stron, które decydują się na współpracę na tym polu.

Zarządca nieruchomości ma bardzo duże pole do popisu, ponieważ zajmując się kompleksową obsługą obiektu, firma świadcząca nam takie usługi musi zajmować się prowadzeniem książki obiektu budowlanego, a także prowadzeniem pozostałej dokumentacji technicznej. Oprócz tego, musi zlecać prace remontowe, konserwacyjne, przeglądów wszelkich instalacji, a także zlecaniu bieżącej obsługi technicznej budynku, który obsługuje.

Oprócz tego, zadaniem zarządcy jest utrzymanie czystości zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz nieruchomości. W skład tego typu usługi wchodzi także odpowiedzialność zarówno za odśnieżanie, jak i odpowiednie posypywanie drogi, która jest śliska.

Jest to zaledwie wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o wszystkie obowiązki zarządcy nieruchomości. Niemniej jednak, jeśli dana firma posiada odpowiednie doświadczenie, poradzi sobie z obsługą tych wszystkich zadań bez problemów.