Czy silniki Komatsu są ekologiczne?

Komatsu to japońska korporacja produkująca sprzęt budowlany, górniczy, leśny i wojskowy. Firma została nazwana na cześć miasta Komatsu w prefekturze Ishikawa, gdzie została założona w 1921. Wieloletnie doświadczenie sprawia, że urządzenia przemysłowe, silniki Komatsu, generatory termoelektryczne i inne urządzenia przemysłowe produkowane przez firmę cieszą się ogromną popularnością i renomą. To drugi największy producent sprzętu budowlanego i górniczego na świecie.

Jakie są zalety silników Komatsu?

Najnowsze silniki Komatsu wyposażono w szereg innowacyjnych rozwiązań, które pomagają osiągnąć rygorystyczne wymagania środowiskowe i przyczyniają się do obniżenia zużycia paliwa. Firma szczyci się autorskimi technologiami, które gwarantują najwyższy poziom niezawodności i wydajności, przy jednoczesnej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Nowe silniki Tier 4 zostały zaprojektowane tak, by spełniać najsurowsze standardy emisyjne, bez utraty mocy i wydajności paliwowej. Spełniają normy unijne STAGE 4.

Do podstawowych zanieczyszczeń podlegających regulacjom należą:
» Cząstki stałe (PM)
» Tlenki azotu (NOx)
» Węglowodory (HC)
» Tlenek węgla (CO)

Standardy emisyjne Tier 4 koncentrują się głównie na zmniejszeniu
ilości PM i NOx, ponieważ są to substancje mogące powodować poważne problemy zdrowotne i środowiskowe. Maszyny wyposażone w Tier 4 produkują o ponad 90% mniej PM i NOx, w porównaniu do Tier 3.

Jak utrzymać silnik w świetnym stanie?

By silnik działał sprawnie przez długi czas, wymaga odpowiedniej konserwacji. Należy zawsze stosować zalecany, oryginalny olej Komatsu o niskiej zawartości popiołu. Zbyt duża zawartość popiołu w oleju może szybko zatykać filtr KDPF (Komatsu Diesel Particulate Filter), co zwiększy zużycie paliwa, a w dalszej perspektywie może spowodować awarię filtra. Ponadto, pojazdy wyposażone w silniki Komatsu Tier 4 powinny być zasilane paliwem o bardzo niskiej zawartości siarki, by nie uszkodzić elementów układu oczyszczania spalin oraz utrzymać emisyjność na niskim poziomie.