Co warto wiedzieć o łupku dachowym?

Łupek stanowi ciekawą alternatywę dla innych pokryć dachowych i widać, że powoli zaczyna zdobywać popularność. Tylko z czym właściwie mamy do czynienia? Czym jest łupek dachowy? W czyjej ofercie pojawiają się tego typu rozwiązania? Odpowiadamy!

Czym jest łupek dachowy?

Łupek dachowy nazywany również łupkiem dachówkowym to naturalny materiał zaliczany do skał osadowych lub metamorficznych, które odznaczają się bardzo gęstą łupkowatością. Eksperci wskazują, że skała łupkowa może liczyć nawet 350-400 milionów lat, a po jej wydobyciu ze złóż zostaje obrabiana w odpowiedni sposób. Najczęściej łupek przycinany jest w kształt płytek, które służą do wykańczania elewacji i dachów.

Do zalet tego materiału można zaliczyć bardzo dobre właściwości. To właśnie łupek dachowy cechuje się wysoką trwałością, czy odpornością na wpływ wielu różnych czynników. Niestraszne mu zmienne warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne, czy nawet wpływ innych czynników. Co więcej, jest to materiał ekologiczny, który może przetrwać na fachy nawet około 300 lat, więc robi to wrażenie.

Jakie są rodzaje łupka dachowego?

Łupek dachowy występuje w wielu różnych wariantach. Najczęściej stosowany bywa grafitowy łupek dachowy, ale widać, że w ofercie dystrybutorów pojawiają się także inne kolory, więc każdy z nas może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Warto również zauważyć, że łupek dachowy może być nie tylko naturalny, ale również sztuczny, plastikowy, czy drewniany. Najlepsze parametry posiada łupek dachowy naturalny, ponieważ to on należy do skał osadowych lub metamorficznych.

Sztuczny łupek dachowy to ciekawa opcja, gdy nie możemy zastosować naturalnego surowca przez nietypową konstrukcję dachy, czy przez brak odpowiednich finansów. Plastikowy łupek dachowy imituje naturalny surowiec i również występuje w wielu wariantach kolorystycznych, zaś łupek dachowy drewniany jest w stanie podkreślić unikatowy charakter budynku.

Gdzie można kupić łupek dachowy?

Łupek dachowy cieszy się tak sporym zainteresowaniem, że zaczął pojawiać się w ofercie wielu różnych firm. Niektóre z nich działają stacjonarnie, więc osobiście możemy złożyć zamówienie na łupek dachowy. Jednak to nie wszystko, ponieważ najlepsze firmy z branży prowadzą także własne strony www, czy sklepy online.

Jeśli zatem interesuje nam wygodne formy zakupów, to za łupkiem dachowym możemy rozejrzeć się w sieci i to w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Jedyne, czego będziemy potrzebowali, to telefonu, laptopa lub komputera stacjonarnego z dostępem do sieci.